Geri
Hüseyin Kolaç Hüseyin Kolaç Özgür Düşünce

Millet Kazansın



Millet Kazansın

Seçimler yaklaştı, herkeste bir heyecan. Paylaşımlar, küfürler, hakaretler, aşağılamalar. En iyisi, en doğrusu benim diye ortada gezenler. Başka fikirlere tahammül edemeyenler. Ne olursa olsun, ama mutlaka biz kazanmalıyız, hırsı ile hareket edenler. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü çöpe atanlar, kendilerine gelince sevgi, saygı, hoşgörü bekliyor.

Acısında ve tatlısında beraber olanlar, şimdi birbirine kin kusuyor. Ama unutmayın ki, yarın yine beraber olacaksınız, olmak zorundasınız. O yüzden köprüleri yıkmayın. Sevincini ve üzüntünü yine o çevren paylaşacak. İyi ve kötü günlerinde, farklı fikirleri sebebi ile, şimdi saldırdığın o arkadaşların, komşuların, mahallelin senin yanında olacak. Sevincini paylaşıp çoğaltacak, üzüntünü paylaşıp azaltacak.

Her insan fikrini elbette anlatacak, savunacak. Karşı tarafı küçümsemeden, hakaret etmeden, saldırmadan yapılmalı bu. Senin doğruların, başkalarının yanlışı, başkalarının doğruları, senin yanlışın olabilir. Bu gayet doğal. Farklılıkları zenginlik olarak görmeyi denemeliyiz. Fikirlerine inanmayan, güvenmeyen ya da söyleyecek sözü olmayanlar saldırır.

O onu demiş, bu bunu demiş. Şimdi neden böyle imiş. Hepsinin kendince çıkarları var, oy avcılığı başladı. Kimi iktidarını koruyacak, kimi iktidarı devirecek, kimi barajdan sıyrılacak, kimi meclise girecek. Olmaz denilenler oldu, farklı renkler gökkuşağı gibi birleşti, endamını gösterdi. Oyun içerisinde oyun, hesap içerisinde hesaplar yapıldı.

Bu ülkede yaşayan her insanın elbette buluşacağı ortak noktalar var. Vatanın ve milletin birliği, bütünlüğü, yeni nesillerin geleceği gibi. Tam bağımsız bir ülkede, gelirlerin adil paylaşıldığı, daha zengin, gelecek kaygısı olmadan, devletine ve milletine inanarak, güvenerek yaşamak, bu ülkedeki herkesin hakkıdır.

Madem demokrasi diyoruz güya hepimiz, demokrasiye inanan insanlarız madem, o halde sandıktan çıkan sonuca her kes saygı gösterecek. Tatlı bir yarış olsun demokrasi sınavı, kaybeden kazananı tebrik etsin. Halka hizmette yarışılsın, halkı ayrıştırmada değil. Millet kavga, ayrışma, hakaret değil, icraat bekliyor, ne yapacaksın bunu söylemeni bekliyor. Yanlışlar eleştirilecek elbette saygı çerçevesinde. Doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi bir öğrenebilsek. Sevgi, saygı ve hoş görüyü bir hayata geçirebilsek zaten sorun kalmayacak.

Bütün güzelliklerin sizlerle olması dileği ile, Allah’a emanet olun.  


Yazarın Diğer Makaleleri