Geri
Hüseyin Kolaç Hüseyin Kolaç Özgür Düşünce

Tam Sopalıksın Müslüman!


TAM SOPALIKSIN MÜSLÜMAN!

Samimi olarak sadece Allah’a, Kitabına ve Peygamberine yönelerek yaşayanlara, diyecek hiçbir sözüm yok. Onlar imrenilesi insanlardır. Bunlar haricindeki bütün Müslümanlar, en başta ben olmak üzere, her kes alınabilir sözlerimden. İster eleştirin, ister kızın, ama günümüz Müslümanları tam sopalıktır.

Allah’ın ilk emri oku. Allah seni hep uyardı, sana aklını kullan dedi, sorgula dedi, körü körüne birilerinin peşinden gitme dedi. Dinin sana namaz gibi, oruç gibi, ilim öğrenmeyi de farz kıldı. Allah uyardı, Peygamberi uyardı.

Sen bırak ilim öğrenmeyi, daha dinini bile araştırma gereği hissedip, öğrenmedin. İnancınla çelişen ne kadar fikir varsa aldın, onu sahiplendin. Gönül verdin bu fikirlere ve liderlere, ölesiye savundun. Allah’ın ayetlerini, Peygamberinin hadislerini savunmadın böylesine ateşli. Tarafsızca sorgulayabilmeyi bile beceremedin. İslam ile çelişen fikirlere ve liderlere gönül verip, desteklediğin için sopalıksın Müslüman.

Ne dini, ne dünyevi ilimleri öğrenmedin. Dünya, ilimi, teknolojiyi senden öğrenmeliydi, sana imrenmeliydi. Peygamberin ‘ İlim Müslümanın yitik malıdır. Onu nerede bulursa alsın’ dedi, sen gittin ilim yerine, kafirlerin ahlakını, örfünü, adetini, yaşam şeklini aldın. Sen ilimi ve teknolojiyi, Müslüman olmayanlardan almayı bile başaramadın. Ama bu sana pahalıya patladı. Kafirlerin sofrasına meze olup, sömürüldüğün için sopalıksın Müslüman.

Peygamberin ‘ Kıyamet gününde alimlerin mürekkebi ile şehitlerin kanı tartılır, alimlerin mürekkebi şehitlerin kanından ağır gelir ‘, ‘ Veren el alan elden hayırlıdır. Yardım etmeye, geçimini üstlendiğin kimselerden başla! Sadakanın hayırlısı, ihtiyaç fazlası maldan verilendir. Kim insanlardan bir şey istemezse, Allah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tok gözlü olursa, Allah onu zengin kılar ‘ dedi. Sen alim olamadın, çalışmadın, çabalamadın, hazırcı oldun, veren el değil, alan el olduğun için sopalıksın Müslüman.

Bu gün hayranlıkla bakıp, özendiğin Avrupa ülkeleri, senin unuttuğun, hatta hakaret edip, defterinden sildiğin atalarının, Müslüman alimlerin eserleri ile bu günlere geldiler. Ama sen, senin olana, senden olana sahip çıkmadın. Mikrobu ilk bulan bilim adamı Akşemseddin’i, göz hastalıkları hakkında ilk kitabı yazan Ali Bin İsa’yı, her tür hastalığın tedavi metotlarını batılı tıp uzmanlarına öğreten Ali Bin Rıdvan’ı, matematik, jeoloji, coğrafya, tıp, felsefe, fizik, astronomi gibi dallarda eserler yazan El-Biruni’yi, maddenin en küçük parçası olan atomun parçalanabileceğini 1200 sene önceden söyleyen Ebu Musa Cabir Bin Hayan’ı, astronom, matematikçi ve dil bilimci olan Ali Kuşçu’yu, Katip Çelebi’yi, El-Harezmi’yi, El-Kindi’yi, Farabi’yi, İbni Sina’yı, Ömer Hayyam’ı, Kaşgarlı Mahmud’u, Piri Reis’i, Battani’yi, Mimar Sinan’ı ve daha nice dünyada çığır açan Müslüman alimleri sen çoktan unuttuğun, yollarından gidip yenilerini yetiştirmediğin için sopalıksın Müslüman.

Müslümanım dedin, İslam’a aykırı ne varsa onu yaptın. Peygamberin ‘ Ben, ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim’ dedi, sen ne kadar ahlaksız iş varsa, üç kuruşluk çıkarın ve nefsin uğruna onu yaptın. Dinin dosdoğru ol dedi, sen yalanı seçtin. İbadet yaparken bile çıkarını hesapladığın için sopalıksın Müslüman.

Peygamberin, ‘ Bir haksızlık gördüğünüzde önce elinizle, gücünüz yetmiyorsa dilinizle engel olmaya çalışın, o da olmuyorsa kalbinizle ( içinizden ) buğzedin. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ dedi. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun, kimden ve kime geldiğine bakmaksızın, zulme karşı çık denildi sana. Sen korkakça sustun, yeri geldi alkışladın zulmü. Sonra da utanmadan şikayet ettin zulümden. Allah’ına, Kitabına, Peygamberine saldırdılar, hakaretler ettiler sustun. Sana saldırdılar, hakaretler ettiler sustun. Sen hep en kolayı seçtin lanetledin, elle, dille karşı çıkmadın. Dinini öğrenip sımsıkı sarılmadığından, haksızlığa ve zulme karşı çıkmadığından, bu zelil hallere düştüğün için sopalıksın Müslüman.

‘Biz hiçbir şey yapamayız’ diyerek kendini küçümsediğin, araştırmadığın, öğrenmediğin, çok çalışıp üretmediğin, özgüvenini yitirdiğin ve sendeki cevheri hala göremediğin için sopalıksın Müslüman.

Bütün güzelliklerin sizlerle olması dileği ile, Allah’a emanet olun.


#karsi #sopaliksin #sen #dedisen #dedi #ilk

Yazarın Diğer Makaleleri