Taraklı Kültür Evi’nin kapısına kilit Vuralım !!!

İzzettin KÖMÜRCÜ'nün Kaleminden
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ
Yayın: Güncelleme:

Taraklı’da Ankara caddesi’ndeki Kültür evine gidip bakarsanız neden böyle bir başlık attığımı anlarsınız.

Kapıya öyle bir kilit vurulmalı ki hemde asma kilit olsun…

Önce bir kültür evi’nin hikayesinden bash edelim.

Taraklı Kültür Evi, Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanteri 54-02-1/13 numaralı kayda göre; 1907 yılında “OKUL” olarak yapılmıştır. Yaptıran ise Taraklı Eşrafından Yerel Yönetici Ali Efendi Özçınar önderliğinde “Taraklı Halkı”dır.

 

Özçınar’ın okul yapımına karşı çıkanlara karşı söylediği “Buraya bu okul yapılacak” sözü meşhurdur.

Yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden elde edilen bilgiye göre, 1923 yılında okulun tapusu verilmiştir.Cumhuriyet kurulduktan sonra eğitim öğretime devam eden okulun, 1924 yılından itibaren tutulan kayıtları Kültür Evinde sergilenmektedir.

Kültür Evi, okul olarak görevini 1984 yılında tamamladıktan sonra 1989 yılına kadar Belediye Binası olarak hizmet vermiştir. 1989- 1997 yılları arasında Kaymakamlık Binası olarak hizmet veren bina 2001 yılında restore edilip “Kültür Evi” olarak hizmet vermeye başlamıştır."

2014 yılında “Kültür Evi Güzelleştirme ve Zenginleştirme Projesi” çerçevesinde binanın ahşap kısımlarıyla ilgili olarak sağlamlaştırma çalışmaları ve koruyucu çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca, Kaymakamlık tarafından vatandaşlardan temin edilen, tarihi dokuya uygun halılar ile zemin kaplanmıştır.Sergilenen ürünlere, ürünlerin nitelikleri ve fonksiyonları ile ilgili olarak açıklayıcı bilgiler eklenmiştir. Duvarlar, Taraklı'nın doğal güzelliklerini ve tarihini yansıtan tablolar ile süslenmiştir. Kültür Evi ile ilgili olarak kitabe hazırlanmış ve giriş kapısına asılmıştır. Özel olarak imal ettirilen vitrinlerde, Taraklı kültürünü özümsemiş yazarlar tarafından kaleme alınan ve Taraklı kültürünü yansıtan eserler sergilenmiştir. Ayrıca, Taraklı ile ilgili olarak Ulusal basında yer alan haberler ve akademik yazılardan örneklere yer verilmiştir.

"Kültür Evi olarak anılması ise Taraklı’nın tarihini, kültürünü gelecek nesillere aktarmasında oynadığı rol ile ilintilidir. Ayrıca bu bina Taraklı’da birlik ve beraberliğin de timsalidir. Zira yapımına “Taraklı halkı” vesile olmuştur.

Taraklı’nın tarihine büyük katkı sağlayan Kültür evindeki ayıpları burada yazmak istemiyorum.

Şayet buraya sahip çıkılmayacaksa kapısına büyük bir asma kilit vuralım lütfen

#kultur-evi #kilit #vurma #tarakli

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.