Taraklı, yeni nesil turizmde merkez olacak

Sakin şehirler" (Cittaslow) ağına üye doğa harikası Taraklı ilçesinin, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 24. Genel Kurulu'nda, dünyanın en prestijli ödüllerinden ‘Kırsal Turizm Destinasyonu’ ödülünü alması nedeniyle değerlendirmede yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Yeni nesil turizmde Sakarya'yı merkez yapacağız' dedi
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ
Yayın: Güncelleme:

DİKKATE ALINAN BAŞLIKLAR

Üye devletlerin en fazla 15 bin nüfuslu, tarım, ormancılık, hayvancılık ve balıkçılık gibi geleneksel faaliyetlerin yürütüldüğü, geleneksel yaşam tarzını ve değerlerini sürdüren, bu yönde turizm vizyonuna sahip gelişmekte olan en fazla 3 adet destinasyon ile başvuruda bulunduğu yarışmanın değerlendirme sürecinde; kültürel ve doğal kaynaklar, kültürel kaynakların tanıtımı ve korunması, ekonomik sürdürülebilirlik, sosyal sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik, turizm potansiyeli ve kalkınma ile değer zinciri entegrasyonu, yönetişim ve turizmin önceliklendirilmesi, altyapı, sağlık ve güvenlik başlıkları dikkate alındı.

SAKARYANIN HER YERİ AYRI DEĞER

Muhteşem güzellikleri ile adeta bir yeryüzü cenneti hüviyetinde olan Sakarya'nın her yerinde ayrı bir değerin bulunduğunu ve çok önemli turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Sakarya’mız, doğa ve kültür turizminde dünyada önemli bir destinasyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yalnızca ülkemizde değil dünyada da Sakarya’nın sahip olduğu bu potansiyelin farkına varılması için şehrin tüm aktörleri ile birlikte önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bunun bir sonucu olarak da Taraklı ilçemizin, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından kırsal turizm destinasyonu ödülüne layık görülerek dünyanın önemli unvanlarından birisine sahip olması, şehrimiz adına çok büyük bir kazançtır. İşte sahip olduğumuz bu önemli potansiyelin devamı ve sürdürülebilirliği, artık daha fazla önem arz etmektedir. Tüm alanlarda Sakarya’nın adından daha fazla söz ettirmesi için, önemli projeleri hayata geçirme gayretimizi kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

YENİ NESİL TURİZM

Pandemi sürecinin de etkisiyle insanların artık sahillerden, kalabalık mekanlardan, kitle turizminden uzaklaştıklarını, doğaya, sağlıklı mekanlara ve daha izole alanlara yöneldiklerini dile getiren Vali Kaldırım, “Bu yeni trendler ile birlikte doğaya saygılı yeni nesil turizm konseptiyle Sakarya’mızı doğa ve kültür turizminin yanı sıra; Macera, Spor, Kongre, Agro ve Eko Köyler, Gastronomi, Sağlık Turizmi, Alternatif Turizm, Karavan ve Camping, Kış Turizmi, Glamping ve Tiny House gibi alanlarda dünya ölçeğinde önemli bir merkez yapmaya kararlıyız ve bu vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye ifade etti.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Ülkemizden ve dünyadan herkesi İlimize ve kırsal turizm destinasyonu ödülüne layık görülen Taraklı ilçemize beklediklerini ifade ederek bu önemli ve prestijli unvanın Sakarya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileyen Vali Çetin Oktay Kaldırım, doğa, kültür ve tarih kokan Taraklı ilçemizin bu unvanı almasında önemli destekleri ve yoğun gayretleri bulunan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Bakan Yardımcımız Sayın Özgül Özkan Yavuz’a ve Valiliğimiz koordinasyonunda güzel çalışmalar yapan Taraklı Kaymakamımız, Taraklı Belediye Başkanımız ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

Taraklı için hazırlanan video ise pek çok Avrupa ülkesinde reklam filmi olarak izleniyor

#tarakli-reklam #vedeo #avrupa

Yorumunuzu Ekleyin

Adı-Soyad
E-Posta
Yorum
İşlemin Sonucu
  • Yorumlar T.C. Yasalarına aykırı olamaz.
  • Hakaret içeren yorumlar, yayınlanmasa bile yasal mercilere iletilebilir
  • KVKK Kapsamında, bilgileriniz, yasal merciler hariç kimseyle paylaşılmaz.
  • Formda doldurduğunuz bilgiler ve IP adresiniz sisteme kaydedilir.
  • Yorumunuz onaylanıp yayınlandığında, sadece yorum, isim ve yorum tarih saati gösterilir.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.