İçdedeler Mahallesi'n de Hayır Pilavı

İçdedeler Mahallesi geleneksel hayır pilavına binlerce kişi katıldı.
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ
Yayın: Güncelleme:

İçdedeler Mahallesi geleneksel hayır pilavına binlerce kişi katıldı.

İçdedeler Mahalle camisinde vatandaşlar hasat döneminde bol ürün elde edilebilmesi için yapılan dualar ardından mahalle meydanında davetlilere bulgur pilavı yufka ve ayran dağıtıldı.

 

İçdedeler Mahallesi Muhtarı İshak Karaoğlu yaptığı açıklamada, "Bu geleneğimiz yüzyıllardır süregelen bir gelenektir. Ne yazık ki pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamıyordu.Hasat öncesi köyümüzde ve çevre ilçelerde yapılan hayır pilavlarında bolluk ve bereketin olması için hep birlikte dualar yapılır. Aynı zamanda köyümüze gelen misafirlerimizi sosyal dayanışma içerisinde evlerimizde konuk ediyoruz.” dedi.

80 KAZAN BULGUR PİLAVI PİŞİRİLDİ

Karaoğlu, “Mahalle meydanında gerçekleştirdiğimiz pilavda bu yıl 80 kazan bulgur pilavı pişirdik. 1 ton bulgur, 4 büyükbaş hayvan 30 küçükbaş hayvan ve 400 kg da sıvı yağ kullandık. Ayrıca günler öncesinden kadınlarımız tarafından yufka hazırlandı. Ayranla birlikte dağıtımını gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

 

Hayır pilavına katılanlar cami yanında türbe ziyareti yapıp dua etti. Mahalle sakinlerinden Sadettin Kocagöz mahallede hayır pilavı geleneğinin çok eski tarihlerden beri devam ettiğini söyledi

#pilav-dedeler #ishak #kara

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.