Üzerinden 23 yıl geçti

İzzettin KÖMÜRCÜ'nün Kaleminden
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ
Yayın: Güncelleme:

Üzerinden 23 yıl geçti

Bugün Türkiye'de bugüne kadar meydana gelen en büyük ikinci depremin 23. yıl dönümü.

17 Ağustos 1999 da saat 03:02 de Marmara Bölgesi’nin tamamında hissedilen 7,4 büyüklüğündeki depremin yıldönümünde, böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum

**

Laf var, İcraat yok !!

Vay be Taraklı’lım…Eski parkı özlüyoruz değil mi? Kestane ağaçları, ağaç masalar, tahta sandalyeler…

Hepimizin buluşma adresiydi. Bazen tek başına oturur kafa dinlerdik…

Sonra ; “Meydan düzenlemesi”!! !... Kim yaptı ???, Nasıl yaptı ???… Bunları anlatacak değilim.

Konunun özeti “Park’a yazık oldu.” Ortada bir beton yığını !!! Kurumuş ağaçlar!!!

Yeniden düzenleneceği sözleri verildi. Hem Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı hemde Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık Meydanı’nın yeniden düzenleneceği sözünü vermişlerdi.…

 Benim mantığım diyor ki; Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık Meydanı’nın düzenlenmesi hayal. Eğer meydanda gerçekten düzenleme yapılacaksa öncelikle kuruyan ağaçlara mutlaka bir çözüm bulunurdu. Taraklı Belediyesi’nin meydan düzenlemesinin altından kalkabileceğini sanmıyorum. Kaldı ki Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Taraklı’yı her ziyareti sırasında meydan düzenlemesi yapılacağının açıklamasını yapıyor. Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık Meydanı Taraklı’da herkesin tepkisini çekiyor. Belki farkındasınızdır. Meydan düzenlemesi hakkında yeni yeni projeler ortaya konuluyor. Proje ile ilgili ihale tarihlerinden söz ediliyor. Tabiri caizse “LAF VAR ,İCRAAT YOK !!”

Bir an evvel Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık Meydanı’ndaki ağaçlandırma, yeşil alanlar ile oturma alanları çalışmaları başlatılmalıdır.

Bir diğer konu; tören alanı. Taraklı’da Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık Meydanında resmi törenlerde çelenk sunma törenlerinin yapıldığı Atatürk Büstü… Yeniden düzenleneceği verilen başka bir sözdü.

Zaman çabucak geçiyor. Taraklı’lıılar Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık Meydanı ile ilgili verilen sözleri unutmayacaktır.

Taraklı’ya yeni Meydan Planlanıyor…

Taraklı’da Hacımurat Mahallesi’nde Belediye dükkânlarından başlayıp Tarım Kredi Kooperatifi ve Kapalı pazaryerini de kapsayan alanda yeni düzenlemeler yapılması planlanıyor. Mezarların olduğu alan Taraklı’nın tarihi kimliğine ve doğasına uygun düzenleneceği söyleniyor.

Çok merak ediyorum. Acaba nasıl bir proje? Belediye dükkânlarında ki kiracıların durumu ne olacak. Anladığım kadarıyla ufak tefek proje değil. Çok fazla bir bilgimde yok.

Sabırsızlıkla bekliyoruz…

Doğalgaz çalışmaları Taraklı’da tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşların abonelik işlemleri de devam ediyor. Doğalgaz abonesi olanlar heyecanla bu kış doğalgaz kullanmayı bekliyorlar. Büyük bir sabırsızlıkla beklediğimiz Ankara Caddesi ve sokaklarda bozulan yolların yenilenmesi. Toz ve çamur çilesi çekmek istemiyoruz.

Kurşunlu camii (!)….

Değerli Okuyucular;

Haftaya Taraklı’da Mimar Sinan eseri tarihi Yunuspaşa camiinden söz edeceğim. Halk arasında Kurşunlu Camii olarak bilinen caminin kubbesinde yürekleri sızlatan vaziyeti anlatacağım.

Haftaya görüşmek üzere…Hoşçakaln

 

#deprem-kose #yikim #tarakli

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.