2.tur seçimleri ve Taraklı

Geçtiğimiz pazar günü, ülkemizde ilk defa Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi yapıldı.
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ
Yayın: Güncelleme:

2.tur seçimleri ve Taraklı

Geçtiğimiz pazar günü, ülkemizde ilk defa Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi yapıldı.

14 Mayısta yapılan ilk tur oylamasına göre katılım biraz düşük olsada, sandığa giden Taraklılı seçmenler tercihini yaptı.

Bu seçimden 15 gün önce yapılan ilk turda, sonuçtan ümitli olan Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı taraftarları büyük hayal kırıklığı yaşadı. Birkaç gün süren şok atlatıldıktan sonra tekrar seçim çalışmalarına başladılar. Bu süreçteki çalışmalar ilk tur öncesindeki yoğunluk ve canlılıkta değildi. Kahve ve evlerde yapılan propaganda yerine, çat kapı bireysel ev ziyaretleri ve telefonla eş dost arama şeklindeydi. Bu arada ittifak liderlerinin yaptığı yeni ataklar seçmenlerde karşılıklı olarak kah moral bozukluğu kah heyecan yarattı.

İlk olarak Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Oğan birlikteliği Cumhur İttifakı taraftarları arasında heyecan oluştururken Millet İttifakında karamsarlarlık oluşturdu. Daha sonra gerçekleşen Kemal Kılıçdaroğlu, Ümit Özdağ uzlaşması bu karamsarlığı ortadan kaldırdı.

Seçim günü geldiğinde, Taraklılılar her zaman olduğu gibi büyük bir sakinlik ve olgunluk içinde, tercihleri farklı da olsa karşılıklı saygı çerçevesinde oylarını kullandı. Milletvekili seçimlerinin Sakarya'da 6-2 Cumhur İttifakı'nın lehinde olması ve bu ittifakın TBMM'de çoğunluğu sağlaması tercihlerin üzerine etki ettiği düşünülebilir.

Bu seçimde tek sandık olması, pusulada sadece iki aday bulunması oy verme işleminin çok hızlı olmasını sağladığı gibi sonuçlarında kısa sürede alınmasına vesile oldu.

Yarım saat içinde sonuçlar gelmeye başladı.

İlk turda Cumhur İttifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan 3.751 oy almıştı. Bu turda, oyunu 163 artırarak 3.914'e çıkardı. Fakat bu artış ilde birinci olma hedefini gerçekleştirmesine yetmedi. % 80,75 oy oranına ulaşmasına rağmen ilde ikinci oldu.

Millet İttifakının oyu ise 90 oy artarak 938'e ulaştı ama bu rakam hedeflenenin altında kaldı.

İkinci turda, pusulada olmayan Muharrem İnce'nin 31, Ata İttifakının adayı Sinan Oğan'ın 262, toplamda 293 oyu; 163'e 90 gibi Cumhur İttifakı'na yaradı.

Taraklı'da, sandık sonuçlarına bakıldığında Esenyurt Mahallesi yine 1. oldu. İlk turda % 96 olan oy oranını % 98'e çıkararak Recep Tayyip Erdoğan dedi. Esenyurt'ta yaşayan vatandaşlar bu yüksek desteğin karşılığı olarak uzun süredir devam eden yol problemlerinin çözümünü bekliyorlar. Uğurlu Mahallesi % 97, Alballar Mahallesi ise % 95 oy oranıyla ikinciliği ve üçüncülüğü paylaştılar.

Taraklı'da CHP'nin kalesi durumunda olan Aksu Mahallesi yine Kılıçdaroğlu dedi. Her ne kadar iki adayın arasında sadece 1 oy olsa da Millet İttifakı'nın önde olduğu tek mahalle olarak kayda geçti.

Gerek 14, gerekse 28 mayıstaki seçimler de il ikincisi olan, 13. Cumhurbaşkanı'na Sakarya il genelinden % 12 daha fazla oy veren Taraklı bu desteğin karşılığı hizmet bekliyor.

#iki-tur #secim #kose

Yorumunuzu Ekleyin

Adı-Soyad
E-Posta
Yorum
İşlemin Sonucu
  • Yorumlar T.C. Yasalarına aykırı olamaz.
  • Hakaret içeren yorumlar, yayınlanmasa bile yasal mercilere iletilebilir
  • KVKK Kapsamında, bilgileriniz, yasal merciler hariç kimseyle paylaşılmaz.
  • Formda doldurduğunuz bilgiler ve IP adresiniz sisteme kaydedilir.
  • Yorumunuz onaylanıp yayınlandığında, sadece yorum, isim ve yorum tarih saati gösterilir.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.