Tehlikenin Farkında mısınız!?

Tehlikenin farkına varmak bile sorunu yarı yarıya çözmek demektir.
Yayın: Güncelleme:

Geleceksen Akşam Üstü Gel
Sen beni bir akşam üstü terkettin
Çok kırıldım, çok gücendim ben sana
Madem şimdi varlığımı farkettin
Geleceksen o vakitte gel bana...

Bu arzumu sen bir rica sayıver,
Yar değilde, el yerine koyuver,
'Şu garibin yüzü gülsün' deyiver
Geleceksen o vakitte gel bana...

Mevsim ister bahar, ister kış olsun
Kapımda bir anlık ister düş olsun
Felek seni bana göstermiş olsun
Geleceksen o vakitte gel bana...

Gözlerim kapıda kulağım seste
Heyecan var aldığım her nefeste
Bekliyorum yine aynı adreste
Geleceksen o vakitte gel bana...

Ufuk Şen

Tehlike sözlük anlamı itibariyle; büyük zarar veya yok olmaya yol açabilecek durum anlamına gelmekle birlikte, gerçekleşme ihtimali bulunan fakat istenmeyen durum anlamınada gelebilir.

Şimdi bu iki anlamdan yola çıkarak, Taraklımızın dışa göç vermesini bir başka açıdan inceleyeceğiz. Nitelik bakımından ele alacağız. Sevgili Taraklılılar: (Böyle diyorum; çünkü bu konu Taraklılıları yakından ilgilendiriyor. Oysaki Taraklı Ajansımızı büyük kitlelerin takip ettiğini biliyorum) Hiç Taraklıya gittiğinizde, şöyle yol boyu gezdiğinizde ki mutlaka en azından Taraklımızın iki tarafından birine, ya yaya olarak yada taşıtla gitmişsinizdir. Hiç farkettiniz mi evlerin mahsunluğunu, kapılarına kilit vurulduğunu? Kışın ortasında yolunuz düşerse eğer bir çok evin bacasının tütmediğini göreceksiniz. Nerede bu insanlar?

Bir zamanlar bayramlarda günler öncesinden tatlı bir telaş yaşanan evlerin, artık bırakın bayram harici boş kaldığını bayramlarda bile gelip gideninin olmadığını görüyoruz. Bu iş hayatının hengamesinden mi kaynaklanıyor? Yoksa birileri birilerini küstürdü mü? Şöyle bir bakın bakalım: Daha iyi anlaşılsın diye lakaplarla hitap edeceğim. Bakın şöyle bakalım: Tepelerin köşe başındaki evden, karakolun karşısındaki evlere kadar bir bakın kim kaldı Allahaşkına!? Geçin Hisara doğru orada kimler var şimdi bana sayabilir misiniz? Oradaki, misal; on beş (15) haneden yüzde kaçı Taraklılı çıkar? Taraklının Geyve tarafı istikamatinde, çıkışta Ankara Caddesi üzerinde kimler kaldı? Öte yandan çarşıya gidiyorsunuz, alt çarşı-üst çarşı esnafları tanıyamıyorsunuz? Hepside Taraklının köylerinden gelmiş.

Taraklımızda özellikle son yıllarda hızlı bir şekilde artan müthiş bir göç dalgası var. Az parayla çalışmak istemeyip, daha rahat yaşamak ve daha iyi bir istikbal için, umudunu eskilerin deyimiyle aşağılarda arıyor. Yani şehirlerde. Burada hatayı kendimizde aramalıyız. Bakkallık yapmanın nesi vardıki bizim taraklılılar bakkallık yapmadılar veya aynı şey Kahvehane içinde geçerli, tavukçuluk içinde. Örnekleri çoğaltabiliriz. Bizler bize bırakılan ve sermayesi yeşilin gücü olan Ülkemizin bahçe şehri Taraklıya sahip çıkamadık, bize miras bırakılanlarla yetinmeyi kabul edemedik. Ayakkabıcılık, kaşıkçılık, şoförlük hepsinide unuttuk ve koca şehirlerin hayaline tutulduk.Oysaki bu meslekleri daha da büyütebilirdik. Şu anda kaşıkçılık yapılıyor diyenlere hemen hatırlatmak isterim konumuz Taraklının merkezindeki Taraklılıların konusu.

Beni bu yazıyı yazmaya iten sebep, Geçenlerde kadim dostum, çocukluk arkadaşım Hayri KURNAZ ile MSN de görüşürken kaç yıldan beri birbirimizi görmediğimizi hatırlamamız oldu. 8 yıl olmuş tam düşünebiliyor musununuz? Ve bir karar aldık, bir günlüğüne de olsa Taraklıda buluşup, mahallemizdeki evleri gezip bayramda el öpeceğiz. Eğer sizlerede cazip geldiyse bu fikir her sokaktan, her mahalleden taraklılı hemşerilerimiz hadi kendi komşularına mesaj atsınlar ve kendi komşu büyüklerinin ellerini öpmek için bayramda Taraklıda buluşsunlar. Taraklımızı yalnız ve boş bırakmayalım.

Sonuç olarak önemli bir hususa da açıklık getirmekte fayda görüyorum. Her ne kadar Yazımın başlığında Tehlikenin farkında mısınız desemde Köylerden gelenler alınmasınlar ve benim onlara tehlikeli gözüyle baktığımı sanmasınlar. Çünkü tehlike onlar değil, onlrda bizim memleketimizin insanı. Şimdi birinci paragrafta iki ayrı cümlede tanımını yaptığım tehlikenin biz neresindeyiz? Büyük zarar gördük mü, yoksa yok olmaya yol açacak durumla karşı karşıya mıyız? En iyisi mi olanı olduğu yerde bırakalım ve bundan sonra bizim düşünmemiz gereken; ikinci cümleye bakalım. Yani gerçekleşme ihtimali bulunan fakat istenmeyen bir durum olan tehlikeye önlem alma yoluna gidelim. Bu da birlik ve beraberlikten geçer. Tehlikenin farkına varmak bile sorunu yarı yarıya çözmek demektir.

#

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.