Abdurrahman ZEYNAL Abdurrahman ZEYNAL Kalem

TATLI TADINDA SOHBETLERE HASRETİM

Yaşanmış gerçek hikayeleri net Türkçeleriyle öyle bize anlatırlardı ki, hayatımız boyunca zihnimizde yer ederdi
Yayın: Güncelleme:

Çocukluğum Tazegül köyünde geçti. Hatıralarımda çok şeyler kalmış. Yemen Gazilerinin, Birinci Dünya Savaşının acılarını yaşamış gazilerin, şehit düşen köylülerimin hatıralarını; güngörmüş, hayatın acı tatlı olaylarını yaşamış, "o" güzel insanların hatıralarını dinleyerek geçti.

Bey konaklarında, köy odalarında muhteşem sözleriyle adeta biz çocuklara, gençlere hayat dersi verirlerdi. Türk Milletinin yüzyıllardır çektiği acıları alınlarındaki çizgilerle, yüzlerindeki jest ve mimiklerle ve dillerindeki tatlı anlatımlarla beyinlerimize nakşederlerdi.

Yaşanmış gerçek hikayeleri net Türkçeleriyle öyle bize anlatırlardı ki, hayatımız boyunca zihnimizde yer ederdi. Konuşmalarını yaparken asla argo, kötü söz kullanmazlardı. Eğer yanlış anlaşılmaya sebebiyet verecek bir laf söyleyecek olsalar önceden "haşa sözüm meclisten dışarı" dedikten sonra kimseyi incitmeden anlatacaklarını anlatırlardı.

Balkan savaşlarını, Yemen Savaşlarını, Kanal Hareketini, Osmanlı-Rus Savaşlarını, Yunan işgallerini, Balkan Komitecilerinin cinayetlerini, İkinci Dünya Savaşının izlerini tüm yaşadıklarını anlatarak adeta ders verirlerdi. Bütün bu yaşanmış acılara rağmen kendileriyle barışık bir hayat sürer, komşuluklarını en üst düzeyde tutarlardı.

Köyün ortak işlerini yaparken "imece usulüyle" hareket eder asla birbirlerine karşı haksızlık etmezlerdi. İhtiyacı olana herkes elinden gelen yardımı yapar düğününde, nişanında, ölüsünde asla kimseyi yalnız bırakmazlardı.

Herk mevsimi beş altı aile birleşir tarlaları bir ay boyunca herk eder, hele akşamları majgalların, söyledikleri yanık türküler, hodakların ho ho.... demeleri Daphan ovasında yankılanır, sanki dünyanın en güzel orkestrası çalınıyor sanılırdı.

Ramazanlarda verilen iftarların tadına doyum olmazdı. Sofralarda "ayran aşı, bulgur pilavı varsa biraz kavurma tiriti, birde kaysefe hoşafı....." Hepsi helâl kazanılmış olan bu yiyecekler afiyetle yenir, teravih namazı için caminin yolu tutulurdu. Çocuklar geri saflarda daha çok mahfilde namaz kılar, ancak fırsatını bulunca ağabeylerinin veya safta secdedeki yaşlıların ayaklarını gıdıklamaktan asla vaz geçmezlerdi... Arada sırada cami dışından içeriye atılan kapsüllerin patlaması görülmeye değerdi...

Ramazan sofraları herkesin davet edildiği sofralar günümüzün sofraları gibi iftarı verenin belli olmadığı, sofralarda bir kuş sütünün olmadığı gibi asla israf özelliği taşımayan sade ve nezih idi.

Köyümüzde köy düğünleri Türk folklorunun tüm güzelliklerini taşırdı. Evliliklerde boşanma hadisesi sıfırdı. Nişan törenleri, düğünlerde insani tüm özellikleri taşır, kadın ve erkek düğünleri ayrı ayrı evlerde gerçekleşirdi.

Seçim dönemlerine 1962-1980 yılları arasında köye gidip gelen siyasetçilerin karşılanması, konuşmacıların dinlenmesi, radyo ve televizyon konuşmaları taşıdığı espirili şakalarla devam eder gider asla birbirlerine "P...venk, Dan...lak, Hain, cibiliyetsiz" gibi kelimeleri asla kullanmazlardı.

İnsanlar birbirine; evet, belii, hayır, bey amca, büyük dede, hanım eze, hanım bibi, gibi tabirlerle cevaplar, köyümüzde asla kavga olmazdı. Büyükler her zaman olumsuzlukları tatlı dilleriyle çözümler, taraflara nasihat ederek olayların büyümesine asla fırsat vermezlerdi.

Evet çocukluğum bu güzellikler içinde geçti. Siyasilerin espirili konuşmaları, birbirlerine karşı nazik davranmalarını burada zikretmek isterim.

Hoşça kalın değerli dostlar. Güzel yarınlar dilerim.

#tatli-tadinda-sohbetlere-hasretim #tatli #sohbet #konak #ramazan #ramazan-sofralari #dugun #koy-dugunu #bayram

YAZARIN SON YAZILARI

DERS KİTAPLARI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

DERS KİTAPLARI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Yeni kitap demek para demek, emek demek, kağıt demek...
Ciddi Sorunlarımız Varken Kavga Etmek Niye?

Ciddi Sorunlarımız Varken Kavga Etmek Niye?

Devletimizi güçlü, milletimizi Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar ruhuyla bir arada tutmaları zarurettir. Bu konuda gayret gösteren her kişi, kurum başımın tacıdır.
ÖLÜM VE MEZAR TAŞI

ÖLÜM VE MEZAR TAŞI

Abdurrahman Zeynal Köşe Yazısı
BİR ZAMANLAR

BİR ZAMANLAR

Toplum içinde çiklet çiğnenmediği, ağızda sigara varken bir yere girilmediği, sokak ortasında durarak konuşma yapılmadığı, yüksek sesle konuşmanın terk edep olduğu zamanlar....
DİL İNSANI VEZİRDE EDER REZİLDE

DİL İNSANI VEZİRDE EDER REZİLDE

Kendi hayatınızdan bu ifadenin acı sonuçlarını düşündüğümüzde idrak etmemiz kolaylaşır, anlaşılır
YENİ KÖY VE YENİ TARIM İÇİN BİR ÖNERİ

YENİ KÖY VE YENİ TARIM İÇİN BİR ÖNERİ

Artık tarlalar ekilmiyor, dünün üreten, kendi kendine yeten ülkemiz artık özellikle 2000 sonrası dışarıdan buğday, hayvan hatta saman ithal etmek zorunda kalıyordu.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.