Derya DOĞAN Derya DOĞAN Bad-ı Saba

Yusuf İle Züleyha

Yayın: Güncelleme:

Sen bütün sağırlığınla duymazken beni; gözlerimde yankı bulan suskunluğumu Yusuf duydu sadece. Oysa ben ne Yusuf kadar aşktım, ne Züleyha kadar âşık... Yakup kadar kördüm sadece. Bu yüzden bir tek gece kaldı ömrü delik ceplerimde... Öyle bir gece ki; yıldızları adınla söndürüp, düşürdüm solgun günceme. Gelen güneş Yusuf’unu armağan etti Yakub'a, senin gözlerinde. Ama sen, Yakub'u kör ettin Yusuf yüzlü gidişinle…

Sen susuyorsun…
Ve ben düşüyorum hak ettiğim o dipsiz kuyulara…
Yusufluğun yaraşamadı Sevdiğim, Züleyhalığıma…
Bırakalım artık hicrana asılı kalmış vuslatımızı!
“Senin aşkındı beni maşuk edip, Züleyha eden. Şimdi aşkımla sefil, aşkımla rezilim. Biçareyim de Züleyhalığımla, Yusufum dilimde, cismi nerede?”
Züleyha, dayanıyordu. Züleyha'nın içinde büyüyen HU yangını, bunu kendisi de bilmiyordu. Bir ah'tı Züleyha sadece. Kelam yoktu, eylem yoktu. Yürüyordu; ama yürüdüğü yolun mahiyetini henüz fark etmiyordu.
“Bendeki aşk bir ‘ah’ oldu, yandı kor oldu. Ah dedim Yusufum ahh… Senin ahın mı yaktı beni, yoksa benim ahım mı eritti bizi… Susarak yürüyorum. Kelam yok, cism-i güzel yok… Bir ah var Yusufum! Konuşsam dünya yanacak, sussam ben…”

Gül ile bülbülün hikâyesinde; gülün adı, bülbülün kanıdır gece. Gece, ilham olur aşka düşen bîçâre gence. Leyl’dir gece, kelimelerin en karanlığıdır. Leylâ olur gece, sebebi mecnûnluğundandır... Yusuf’un gözleridir gece, Züleyhâ’ya. Yusuf’un sözleridir gece, Züleyhâ’ya. Züleyhâ bir ince sızıdır ki, aynı gecelerde yazgısı düşer ay yüzlü Yusuf’a. Yazıdır gece, semaya yazılan, yazgıdır gece alna kazılan...
“O güzel sima ki; göğe çizilmiş, yüreğe kazınmış, alna yazılmış… Kaderimsin Züleyham… Gül kokladım, bülbüle danıştım. Ben ah dedikçe yandım, ben Züleyha dedikçe tutuştum…”
Züleyha Yusuf'a bir mektup yazmaya başlayınca, "Yusuf "diye başladı, "Yusuf " diye bitirdi. Gördü ki hitaptan öteye geçemedi. Anladı ki aşkın namesinde ser-nameden öte kelam yok. Ve Züleyha'nın lügatinde "Yusuf"tan öte sözcük yok. "Yusuf” dedi, kelamım artık sende hükümsüz.
“Yusuf dedim… Yusufum dedim… Dedikçe yandım, bundan öteye gidemedim. ‘Yusuf ‘ dedim yazdım, ‘Yusuf’ dedim bitirdim. Gönül doluyken bu aşkla, dil de söyleyemedi ağyar adı. ‘Yusuf ‘ dedim yazdım, ‘Yusuf ‘ dedim sustum… Vuslatımız topraktır gayrı Yusufum. Dil mühürlü, göz kör, kulak sağır, yürek yaralıdır gayrı…”

 

#

Yorumunuzu Ekleyin

Adı-Soyad
E-Posta
Yorum
İşlemin Sonucu
  • Yorumlar T.C. Yasalarına aykırı olamaz.
  • Hakaret içeren yorumlar, yayınlanmasa bile yasal mercilere iletilebilir
  • KVKK Kapsamında, bilgileriniz, yasal merciler hariç kimseyle paylaşılmaz.
  • Formda doldurduğunuz bilgiler ve IP adresiniz sisteme kaydedilir.
  • Yorumunuz onaylanıp yayınlandığında, sadece yorum, isim ve yorum tarih saati gösterilir.
Yorum Ekle

Yorumlar

saime
16.12.2010 / 22:11:26
Sanki aşk sustu'' dedim.'' Aşk hiç susar mı?'' dedi.'' Sen susuyorsun ya'' dedim." Ben aşk mıyım ?'' dedi." Aşksın...'' dedim..........Sustu.. (Necip Fazıl KISAKÜREK) Bazen susmak gerekir. Paylaşım için Derya Doğan teşekkürler.
faruk kurnaz
30.12.2010 / 14:17:00
Süper bir yazı olmuş çok hoşuma gitti, tebrik ederim

YAZARIN SON YAZILARI

Yaşama Geç Kalmak

Yaşama Geç Kalmak

Edison diyor ki: “Nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda, nasıl ölmekte olduğumu gördüm”.
Ne yazık ki Büyüdüm

Ne yazık ki Büyüdüm

...
Sevgi...

Sevgi...

Oysa her şey uyanınca bitmeyecek, bitince geri gelmeyecek kadar gerçekti. Kaçıp gidilmeyecek kadar yakın, çözülmeyecek kadar derin. Koca dünyada yalnızım deyip dimdik durabilecek kadar cesaretli, bir o kadar da dizlerimizin üzerine çöktüğümüzde aciziz işte…
Hayat

Hayat

...
Yanlızmısın ?

Yanlızmısın ?

...
Mehmet Âkif Ersoy Ve İstiklâl Marşı

Mehmet Âkif Ersoy Ve İstiklâl Marşı

'Hürriyetsiz yaşanamaz ve istikbâlsiz devlet olmaz. Mehmet Âkif Ersoy da bizim edebiyatımızdaki hürriyetimizdir.'

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.