Enes ÇINAR Enes ÇINAR Aklımdan Fikrimden

Basın Bunu Da Yazın

Basın Bayramı'na atfen kısa bir yazı
Yayın: Güncelleme:

24 Temmuz "Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Eminim ki bir çok gazeteci(!) de bundan haberdar değil. Gün yüzü görmemişler ki bir türlü. Ne tatili var, ne bayramlaşması var... Bunu hem basın hem de basın bayramı için söyleyebilirim. İşimiz bu; bayramlaşmalar bile haberdir, değeri vardır.

***

"Köpeğin adamı ısırması değil adamın köpeği ısırması haberdir" diye bir söylem vardır. Bazı bunu duyan insanlarda, gazeteciliği öğrendiğini sanarak kendini direkt gazeteci sanıyor.

***

Teknolojinin hızlı gelişimi, ceplerimize kadar giren internet, haber alma hızı, basın için büyük bir evrim oldu. Maalesef özellikle ülkemizde bu evrime binayen bir devrim olamadı gitti. Suçlusu gazeteciler mi, medya patronları mı, halk mı, yönetimler mi? Hepimiz de suç aramak gerekir bence.

Teknoloji, sosyal medya falan filan derken, yalan haberler de aldı başını gitti. Artık sokakta, kahve köşelerinde siyaset konuşan adamlar kendi düşüncelerini değil, "bir beğeni bir şikayet siliyor" sayfalarının fotoşop (Photoshop) montajlarının sözde haberleriyle konuşuyorlar.

Bu yazıyı her paylaşım bize bir destek.

***

Geçenlerde, Pamukova ilçesinde, kendi haber sitesiyle gazetecilik yapan, yıllardır Uğraşan İsmail (Çetintaş) Abi'ye "O haberi neden yaptın, o haberi kaldır, yoksa..." gibi şeyler söylemişler bazı kişiler. Cür'ete bak be.. Ama biz alışığız böyle şeylere.

***

Son zamanlarda bir laf epeyce meşhur: "Havuz Medyası", "Yandaş Basın", "Muhalif Basın"... Yok öyle bir şey. Hepsi nemalanıyor bir yerlerden, sonra birbirlerine gürlüyorlar. Halbuki parayı veren düdüğü çaldırıyor.

Taraklı Ajans şimdiye kadar neden havuz, yandaş veya muhalif olmadı? Çünkü gerçek gazetecilik böyle yapılır.

***

Son zamanlarda, herkes bir haber sitesi açıyor; eyvallah, Açsınlar, işletsinler... Kendi ilçemizdeki ve çevre bölgelerdeki yerel haber sitelerini inceleyin. Kendimizle gurur duymakta ne kadar haklı olduğumuzu göreceksiniz: Siz de gurur duyun. Taraklı Ajans "sahibinin sesi" değil, milletin sesidir. Tek kişinin klavyesinin vicdanında değil, bir ekip işidir.

***

Başta İzzettin Kömürcü olmak üzere, tüm basın mensuplarının bayramını kutlarım.

Esenlikler...


#

YAZARIN SON YAZILARI

İlim fen çok ilerlerdi

İlim fen çok ilerlerdi

Bir asırlık bir ömürden bir kaç şey. Dedem Koca Hafız Mehmet Akbulut hakkında. 3 Padişah, 4 Halife ve 9 Cumhurbaşkanı Görmüş.
Ramazan Düdüğü

Ramazan Düdüğü

Rızkından razıysan, ruhun rızası rahattır. Rasyoneldir rüyaların romantik rastgeleliği.
Birden Bire Değişen

Birden Bire Değişen

Sessizce susup semaya serzenişle sesleniyor sakinliğin sahipliğinde soluklar. Susuzluğun sadakati sindirmiş sefaletin seyranı...
Ah O Eski Taraklı -1: Genel Bakış

Ah O Eski Taraklı -1: Genel Bakış

Çocukluğum çok güzel geçti Taraklı'da... Lise çağları güzel hatıralar vardı; Sonra... Değişti herşey.
Zaman

Zaman

Haydi asıl yelkovana, gitmesin daha. Enes Çınar'ın Köşe Yazısı
Kestane Kebap: Kestane Çizelim

Kestane Kebap: Kestane Çizelim

Biz eskiden mektup yazardık. Trump da şimdiler de yazmış, kestane mevsiminde.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.