Enes ÇINAR Enes ÇINAR Aklımdan Fikrimden

Göletten Su Birikintisine

Bir yerde bir hata var ama nerede? Bakalım bulabilecek miyiz?
Yayın: Güncelleme:

Kuruyoruz.

"Mühendislik Harikaları" nasıl ortaya çıkarlar? Yüzyıllardır ayakta kalan efsane binalar, çok tutulan akıllı telefonlar, ziyaretçileri hiç bitmeyen şehirler, denizler... vs. vs.

İnsan elini sürene dek Allah'ın yarattığı herşey tam olması gerektiği gibidir. Ne zaman ki insanoğlu elini sürmeye başladı, elinin değdiği yer kurudu. Bu kuruma olmasın diye, insanoğlu elini değdirirken çok düşündü - taşındı, tasarladı planları, araştırdı geliştirdi. Bu insanoğlu başarılı oldu. Bir başka insanoğlu da, o akıl eden insanoğlunun yaptıklarının sadece dışından bakarak yapmaya çalıştı: Çok düşünüp taşınmaya gerek yoktu. Olurdu, benzerdi, satar giderdi... Gördüğünü hemencecik öğrenir, daha iyisini o da yapardı. Orada bir el-bilek çabukluğuyla şaklayan zarif parmakların ifadesini hayal edin artık.

"Memleket neden gelişmiyor, ekonomi ne olacak, dolar alalım altın satalım. Bize iki çay ver"

"Bilmem kim vişne ekmiş, bizde ekelim. Satış için kooperatif olalım ama gizlice gidip, kendimiz daha ucuza satalım piyasamızı düşürelim"

Biraz tanıdık geldi bana da son yazdığım

Neyse, uzatmaya gerek yok.

Türkiye'nin beşinci, Marmara bölgesinin en büyük yapay göleti olacaktı. Karasal iklimin etkisi azalacak, ılımanlaşacaktı hava. Büyük fayda olacaktı. Yapıldı ihale, yapıldı kamulaştırma, yığıldı taşlar kayaboğazına metrelerce. Su birikti. Birikti de birikti. Manzarası fena olmadı. Artık bizim de bir su birikintimiz vardı.Yavru balıklar atıldı içine, büyümeden avlamaya başladık.

Yıllar geçti. Çok değil, 10 yıl.Vücudumuz apış yapış hale gelmeye başladı. Meğer bizim Taraklı rakımı sebebiyle basınç geçiş noktasıymış. Yani hava öyle kontrol edilemezmiş. Bari amacına uygun işe yarasın, habire suladık bahçeleri. Bitkileri çürütene kadar suladık. Su çoktu, olsundu. Hiç düşünmedik; ya yağışlar yeterli olmasaydı...

Kısa vadede iş yaparken az düşün, tamam. Ama, yıllara ve geniş bir topluluğa etki edecek yatırımlar yaparken, karıncanın gideceği yolun mukavemetini bile hesaplayacaksın.

Akletmek dileğiyle...


#

YAZARIN SON YAZILARI

İlim fen çok ilerlerdi

İlim fen çok ilerlerdi

Bir asırlık bir ömürden bir kaç şey. Dedem Koca Hafız Mehmet Akbulut hakkında. 3 Padişah, 4 Halife ve 9 Cumhurbaşkanı Görmüş.
Ramazan Düdüğü

Ramazan Düdüğü

Rızkından razıysan, ruhun rızası rahattır. Rasyoneldir rüyaların romantik rastgeleliği.
Birden Bire Değişen

Birden Bire Değişen

Sessizce susup semaya serzenişle sesleniyor sakinliğin sahipliğinde soluklar. Susuzluğun sadakati sindirmiş sefaletin seyranı...
Ah O Eski Taraklı -1: Genel Bakış

Ah O Eski Taraklı -1: Genel Bakış

Çocukluğum çok güzel geçti Taraklı'da... Lise çağları güzel hatıralar vardı; Sonra... Değişti herşey.
Zaman

Zaman

Haydi asıl yelkovana, gitmesin daha. Enes Çınar'ın Köşe Yazısı
Kestane Kebap: Kestane Çizelim

Kestane Kebap: Kestane Çizelim

Biz eskiden mektup yazardık. Trump da şimdiler de yazmış, kestane mevsiminde.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.