Derya DOĞAN Derya DOĞAN Bad-ı Saba

Mehmet Âkif Ersoy Ve İstiklâl Marşı

'Hürriyetsiz yaşanamaz ve istikbâlsiz devlet olmaz. Mehmet Âkif Ersoy da bizim edebiyatımızdaki hürriyetimizdir.'
Yayın: Güncelleme:

 “Kıyamete kadar bir zafer şarkısı olarak okunacak olan İstiklâl Marşımızın yazarı…”
Ölümünün 74. Yıl dönümünde kendisini saygıyla ve rahmetle anıyor, Türk milletine bıraktığı eşsiz armağandan bahsetmek istiyorum.
Mehmet Âkif Ersoy, bir karakter heykelidir. Türk edebiyatında bir benzeri daha yoktur. “Bu ülkenin millî marşını yazmak Âkif’e nasip olmuştur.” İstiklâl Marşı, Türk ulusunun tarihi, kazandığı zafer şarkısı ve benliğidir. “Bu marş, umut ve iman bağı ile örülmüştür !” İstiklâl Marşı hiç şüphesiz –bizzat şairin de belirttiği gibi “Bir daha yazılamaz”… Onu yazabilmek için o günleri görmek, bilmek gerekir. Her bir dizesi Türk ulusuna yaraşır şekilde işlenmiştir. ‘Türk’ün yüceliğini haykırır adeta.
“Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” diye başlayan marş, “Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklâl” ile biter. Âkif’in de dediği gibi; bu şafaklardaki ‘kutsal’ al bayrak sonsuza denk dalgalanacaktır. Ona hiçbir namahrem el uzan(a)mayacak! Bayrak demek şan, şeref, var olmak demek. Bayraksız tüten ocak var mı ki bizim bayrağımıza, marşımıza dil uzatılsın! İstiklâl Marşımızın değiştirilmesi, tekrar yazılması ya da kaldırılması gibi durumlar gündeme getirilmişti. Böyle bir şeyin ‘teklifi’ dahi yapıl(a)maz. İstiklâl Marşımızı değiştirmek isteyenlere bu dizeler ağır gelmiş olmalı ki rahatsızlık duyulmuş!
“Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan şühedâ”… Her karış toprağı şehitle dolu olan bu kutsal vatana nasıl yabancı bir el, hayâsızca bir dil uzanabilir? Bayrağımızın rengi kırmızıdır. Çünkü ona rengini veren aziz şehitlerimizin kanlarıdır. Ve o kan sonsuza kadar semâlarda dalgalanacak ki, hem şehitlerimizin ruhları şâd olacak hem de ‘bu ocak’ sönmeyecek! Çünkü “bu ocakları tüttüren ateş, imanlı yüreklerin ateşidir.”
İstiklâl Marşı mecliste ilk okunduğunda Âkif’in başı bunu ben yazdım dercesine dimdik değildi. Aksine tevazu içinde başı başaklar gibi öndeydi. Böyle bir şairin kaleminden dökülen dizeler ne mutlu ki bize, Türk ulusuna marş oldu ve Âkif, bu marş ‘milletimindir’ deyip onu sahiplenmedi bile. Böyle diyen bir şairin, Türk milletinin –ortak malı- olmuş bir marşın alınması, değiştirilmesi, kaldırılması demek kaç kişinin ‘hakkı’ demek acaba hiç düşünüldü mü?

“Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” (Mehmet Âkif Ersoy)
Âmîn

#

YAZARIN SON YAZILARI

Yaşama Geç Kalmak

Yaşama Geç Kalmak

Edison diyor ki: “Nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda, nasıl ölmekte olduğumu gördüm”.
Ne yazık ki Büyüdüm

Ne yazık ki Büyüdüm

...
Sevgi...

Sevgi...

Oysa her şey uyanınca bitmeyecek, bitince geri gelmeyecek kadar gerçekti. Kaçıp gidilmeyecek kadar yakın, çözülmeyecek kadar derin. Koca dünyada yalnızım deyip dimdik durabilecek kadar cesaretli, bir o kadar da dizlerimizin üzerine çöktüğümüzde aciziz işte…
Hayat

Hayat

...
Yanlızmısın ?

Yanlızmısın ?

...
Yusuf İle Züleyha

Yusuf İle Züleyha

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.