Türk Mutfağı Haftası Sakarya'da Kutlandı

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası münasebetiyle kutlama etkinlikleri Sakarya Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere belediyeler, üretici kooperatifler, resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının paydaşlığında Atatürk Bulvarı’nda gerçekleştirildi.
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ
Yayın: Güncelleme:

Etkinliklere Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya Defterdarı Dursun Ali Özel, Kültür ve Turizm İl Müdürü Süleyman Acar, Belediye Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Sakaryalılar iştirak etti.

Atatürk Bulvarı’nda sırayla açılan stantlarda şehrin yerel, yöresel lezzet ve el sanatları ürünleri sergilendi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan stantta Sakaryalılara Sakarya’nın coğrafi işaret tescilli ürünü olan Adapazarı Dartılı Keşkek ikramında bulunuldu.

2022 yılından bu yana gelenekselleşen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türk Mutfağı Haftası “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Sağlıklı, Geleneksel, Atıksız” temasıyla tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları sırasında konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya’nın Türk mutfağına birçok lezzeti kazandırdığını belirterek şunları dile getirdi: “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası kutlu olsun. 3. yılına girdiğimiz ve artık gelenekselleşen bu hafta bu yıl “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Sağlıklı, Geleneksel, Atıksız” temasıyla kutlanıyor. Dünyada turizm ekonomiyi ayakta tutan önemli sektörlerden biridir. Son yıllarda da gastronomi turizmi alanını genişletiyor ve pastadan aldığı payı ciddi oradan yükseltiyor. Sakarya’mız çok önemli kültürel birikime sahip. Bizler de Sakarya’nın gastronomi turizminden hak ettiği payı alması için gayret ediyoruz. 2019 yılında başladığımız Gastro Sakarya projesi ile önce şehrimizin kültürel lezzetlerini ve reçetelerini bir kitap haline getirdik ve yine bu proje kapsamında SATSO Mutfak Sanatları Akademisi’ni hayata geçirdik. Önemli lezzetlere sahibiz ve bunu ulusal, uluslararası alanda tanıtmak gerekiyor. Bu etkinlikte emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

#turk-mutfak #tanitim #sakarya #

Yorumunuzu Ekleyin

Adı-Soyad
E-Posta
Yorum
İşlemin Sonucu
  • Yorumlar T.C. Yasalarına aykırı olamaz.
  • Hakaret içeren yorumlar, yayınlanmasa bile yasal mercilere iletilebilir
  • KVKK Kapsamında, bilgileriniz, yasal merciler hariç kimseyle paylaşılmaz.
  • Formda doldurduğunuz bilgiler ve IP adresiniz sisteme kaydedilir.
  • Yorumunuz onaylanıp yayınlandığında, sadece yorum, isim ve yorum tarih saati gösterilir.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.