M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Bu Topraklarda Bahane Üretilmez

"Sahipsiz vatanın batması haktır, eğer sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır" M. Akif Ersoy
Yayın: Güncelleme:

Dünyada cennet yaratılsaydı bu topraklarda yaratılırdı. Üç tarafı denizle çevrili, akarsularımız, nehirler ve çaylar artı göllerle donatılmış bin bir çiçeğin var olduğu bu topraklar bahane üretme yeri değildir. 

Eğer dünya ülkeleriyle yarış edemiyorsak bir yerde birçok yanlışlarımız sebebiyledir. Eğitimden tutunda yetişme tarzımızı ve inanç sistemimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Toplumun tüm fertlerinin memnuniyetini sağlamadıkça kendi kendimizle övünen ve sonra da dövünen bir ülke haline gelmiş oluruz. 

O halde; İslam’ı insanla buluşturan, istidatla da mesleği buluşturmanın sistemini oluşturmamız lazım. O zaman ilimle irfanı fertler üzerinde görebiliriz. Bu gün İslam la insan arasında engeller var. Kur’anın mesajları idrake, idrakte hayata yansımadan kişilik oluşmaz. Okullarımızla da da istidatla meslek arasına konan engelleri görmeden sadece cehaletin tahsilini görmüş oluruz. Ve neslimizin yüzde seksenini verimsiz hale getirir ve üretime değil tüketime yol vermiş oluruz. Sonuçta bu gün olduğu gibi çok güzel bir tüketici oluruz.

Adam çölde balık tutuyor biz gölde sinek avlıyoruz. Hala yerli tohuma geçemedik. 1949 da kurulan İsrail bu gün dünyaya hâkim. Deterjandan domates tohumuna kadar dünya ona muhtaç. Bizler elimizde yetişen bilim adamlarımızı elimizde tutalım. Bir şey ürettim diyen adamı tüketmeyelim. Bilimle uğraşanlara gerçek değeri verelim ve imkan sağlayalım
.
Bu erdeme ulaşmak için de emanetler ehil insanlara verilmeli ve ehli zikirden de akıl alınmalıdır. Ehli zikir kimdir derseniz her hangi bir işin uzmanıdır değerli dostlar. “Hiç Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? (Ayeti kerime) “bizim oğlan bina 0kur döner döner yine okur” ilkesinde artık vaz geçelim. Ağzı laf yapanlarla işi iyi bilenlerin ayrılması gerekiyor. Yoksa işte böyle zamanı tüketir gideriz. El âlem aya, biz yaya işte öyle bir şey.

Sonuç olarak şöyle bitirelim, aklıselim olanların bir araya gelmesi ve bu işe el atması kaçınılmazdır. Bunun a sı b si yoktur. Her görüşten fikir adamları önce bir araya gelmeli. Taraf olmadan, sağa sola sapmadan önce birliği sonra da dirliği sağlamak. Böyle bir çaba gösterilmezse kıyamete kadar böyle gideriz. Teknolojinin elinde oyuncak olmak değil, teknoloji elimizde oyuncak olmalı diyor saygılarımı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla. 
 

 

#emaneti-ehline #ehi #zikre-danisma

YAZARIN SON YAZILARI

Şeytanın Hilesi

Şeytanın Hilesi

Şeytanın metotlarını öğren, şeytanları göreceksin.
Biz Böyle Değildik Gardaş

Biz Böyle Değildik Gardaş

Biz Böyle Değildik Gardaş Bize Ne Oldu
Yine Sürpriz Çıkmadı

Yine Sürpriz Çıkmadı

Asgari Ücret Yine As-ga-ri-de kaldı
Yine Sürpriz Çıkmadı

Yine Sürpriz Çıkmadı

Asgari Ücret Yine As-ga-ri-de kaldı
İnsan Olmayı Öğrenemeden Ölmek

İnsan Olmayı Öğrenemeden Ölmek

Hayatı Boş Yere Harcamayalım
Aymazlık ve Doymazlık

Aymazlık ve Doymazlık

Aymazlık ve Doymazlık

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.